Відбувся перший регіональний трудовий форум Асоціації адвокатів України

Трудовий форум в Ужгороді

31 жовтня 2014 р. у місті Ужгород відбувся Перший регіональний трудовий форум ААУ. В ході даного заходу адвокати, судді, представник служби зайнятості ділились практикою в сфері трудових відносин і обговорювали складні питання правозастосування КЗпП.

Керуючий партнер АК «Маршаллєр і партнери», член Правління ААУ Зоя Ярош виступила модератором ІІ сесії Форуму та розповіла учасникам заходу про різницю та грань між трудовими спорами та «корпоративними війнами». В своїй доповіді Зоя Ярош нагадала, що більшість рейдерських захоплень починаються з корпоративного конфлікту, пов’язаного зі зміною виконавчого органу. Також було підкреслено, що законодавче врегулювання та формування єдиної судової практики вирішення таких спорів є необхідним кроком на шляху України до Європи. Адже без цього не можна гарантувати безпеку іноземних інвестицій.

Під час своєї доповіді Зоя Ярош акцентувала увагу на нормах прийнятого 13 травня 2014 р. Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», яким внесено зміни до ЦК України в частині можливості припинення повноважень члена виконавчого органу в будь-який момент або його тимчасового відсторонення від виконання обов’язків. У інвесторів також з’являється додатковий захист, оскільки Закон надає право припинити повноваження посадової особи шляхом звільнення. Проте, незважаючи на прогресивність змін, це лише частково знімає проблематику. Адже при звільненні на такій підставі необхідно дотримуватись усіх вимог законодавства у сфері праці, зокрема – обмеження щодо звільнення в період тимчасової непрацездатності та у період перебування у відпустці тощо.

Таким чином, при звільненні директора підприємства чи члена виконавчого органу в рамках трудового законодавства залишаються можливості для маніпуляцій з боку недобросовісних керівників. Задля уникнення таких зловживань, захисту власних інвестицій, на думку Зої Ярош, необхідно приділять якомога більше уваги визначенню компетенцій саме у статутних документах товариств. Шляхи врегулювання таких конфліктів можуть бути різними: від формулювань у статних документах при внесенні відомостей до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до внесення змін до статуту та навіть реорганізації підприємства.

Крім того, в межах Форуму було активно обговорено проект Трудового кодексу, який на думку законодавців відображає сучасну дійсність у відносинах між роботодавцем та працівником. Також учасники заходу ознайомилися з тенденціями вирішення судових спорів в сфері трудових відносин, обговорили питання, пов’язані з мобілізацією співробітників, а також оподаткування доходів таких працівників.

На завершення І сесії Форуму відбулася знакова подія – підписано Меморандум про співпрацю та партнерство  між Асоціацією адвокатів України та Карпатським університетом імені Августина Волошина.